Jaki adres www wybrać?

Zakładając nową stronę www zastanawiamy się, jaki wybrać adres, czyli domenę internetową. Poniżej dwie ważne sugestie oparte na wynikach zachowania internautów w sieci.

Zauważyłam, że część osób wpisuje nazwę szukanej strony do wyszukiwarki google, zamiast od razu w pasku adresowym przeglądarki. Dotyczy to stron bardzo dobrze nam znanych, o krótkich oczywistych nazwach: np. allegro, onet , facebook, nasza klasa. Tak samo dotyczy to dobrze znanej nazwy własnej strony internetowej.

Czy tak jest wygodniej? Czy tak jest szybciej?

Sprawdzam ciekawe statystyki na Google Trends

Ukazane są tutaj najbardziej popularne strony, najczęstsze frazy wpisywane do przeglądarki google. Jest to cenna wskazówka na temat sposobu, w jaki internauci korzystają z sieci.

Zarówno na świecie, jak i w Polsce jest grupa internautów korzystająca przede wszystkim z wyszukiwarki. Nie istotne, że strona nazywa się w sposób najbardziej oczywisty. Zamiast „allegro.pl„ wpisanego do paska adresu (pasek podpowiada prawidłowy adres, więc trudno się pomylić), wpisuje się „allegro” do okienka wyszukiwarki.

Tak samo skutecznie, jedynie o kilka sekund dłużej trwa cała czynność.Pojawia się zatem pytanie:

Skoro internauci nie używają nazw domen lecz wyszukiwarki, czy warto trudzić się nad wymyślaniem i zakupem ciekawych domen?

I po co w ogóle mieć własną domenę.

Wystarczyłaby www.jakasnazwastronyinternetowej.pl  pozycjonowana w sieci, aby google szybko ją odnalazło i załatwione. Albo jeszcze lepiej: można skorzystać z jakaśnazwa.priv.pl  lub podobnej i nie ponosi się kosztów rocznego utrzymania domeny (roczna oszczędność od 30 do 100zł netto + VAT).

To nie koniec historii. Przechodzę teraz do Google Analytics i szczegółowych statystyk odwiedzin mojej strony.

Odwiedziny bezpośrednie, czyli takie, gdzie ktoś wpisał w pasku adresowym  przeglądarki www.nazwamojejstrony.pl to obecnie jedna trzecia wszystkich moich odwiedzin.

To znaczy: bardzo duża grupa odwiedzających zna moją stronę.  Ludzie pamiętają adres, widzieli logo firmy, mieli ulotkę w ręku czy wizytówkę albo ktoś im polecił. Na tej podstawie – wpisując  adres do przeglądarki znaleźli się na mojej www.

moto

Wniosek: trzeba mieć własną domenę, najlepiej brzmiącą prosto, nazwę łatwo wpadającą w ucho, łatwą do skojarzenia czy zapamiętania. Mamy bowiem ułatwiać internautom dotarcie do naszego serwisu a nie utrudniać.

Posted in strony www
0
Connecting
Please wait...
Wyślij wiadomość

Przepraszam, w tym momencie nie możemy odpowiedzieć. Zostaw wiadomość i tel - odpowiemy jak najszybciej to możliwe.

Twoje imię
* Email
* Opisz kwestię
Zaloguj się

Masz pytanie? Możesz zapytać teraz.

* Email
Jesteśmy online!
Twoja Opinia

Pomóż nam pracować dla Ciebie lepiej! Jeśli masz jakieś sugestie, proszę napisz tutaj.

Jak oceniasz nasze wsparcie?